Hledat

Kurzy a přednášky

Památky Praha 5

Lidé s mentálním postižením pomáhají čistit ulice

Radnice se rozhodla zlepšit úklid veřejných prostranství na území celé Prahy 5. Na ruční sběr odpadu jako jsou především plastové lahve, odhozené papírové i plastové obaly, ale i další nepořádek na ulicích a v zeleni najala úklidový tým občanského sdružení Etincelle, který je složený z lidí s lehkým mentálním postižením.

 

Úklidový tým má vlastní auto a přejíždí po území obvodu podle potřeb občanů a radnice. „Vím, že lidé se zdravotním postižením to rozhodně nemají v životě snadné. Velmi si vážím těch, kteří i přes svůj handicap pracují,“ říká starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený. „Jsem moc rád, že jsme jim dali příležitost. Bez nejmenších pochyb jsou svému okolí velmi prospěšní,“ dodává zástupce starosty Jaroslav Nedvěd, mezi jehož kompetence patří například právě správa veřejného prostranství.


Nový úklidový tým pracuje především kvůli svému hendikepu na poloviční úvazek každý pracovní den v týdnu. „Sbíráme vše, co najdeme pohozené v lokalitě, kterou nám na radnici určí. Drobný odpad dáváme do pytlů, ale často musíme sbírat i odhozené oblečení, různé dokumenty, komponenty do počítačů, ale třeba taky staré televize,“ popisuje náročnou práci úklidového týmu pracovní asistentka Lucie Peterová.


Byť lidí s lehkým mentálním postižením je v české populaci přibližně čtvrt milionu, jen málokdo z nich má práci. Jejich největší šancí je právě neziskový sektor. Možnost pracovat a za práci samozřejmě na základě pracovní smlouvy dostávat také peníze je pro ně klíčová. Stejně jako pro zdravého člověka. „Je naprosto mylné brát práci při úklidu ulic jako něco urážejícího nebo degradujícího pro osoby se zdravotním postižením. Právě naopak,“ vysvětluje Michaela Šulcová, vedoucí sociálních služeb o.s. Etincelle. S tímto názorem souhlasí i Diana Bubníková, předsedkyně sociální komise ÚMČ Prahy 5, která dodává: „Odborníci v oblasti péče o osoby s mentálním nebo kombinovaným postižením obecně vítají takové aktivity a kladně hodnotí jejich základní rozměr – přímou podporu osob s postižením - i ten sekundární – osvětu většinové společnosti. Vím, že tito lidé mají touhu být užiteční, rozvíjet se, získat uznání za svoji práci.“


„Děkujeme radnici Prahy 5, že tento princip zcela jasně pochopila a postavila se mezi ty „osvícené“ samosprávy, které si uvědomují svoji odpovědnost vůči všem svým občanům,“ uzavírá Jakub Knězů.


Etincelle, o.s. je neziskovka, která vznikla v roce 2005 a zabývá se podporou lidí s lehkým mentálním postižením. Nabízí úklidové služby, provozuje u Slaného farmu, kde chová ovce a pěstuje zeleninu, má v Kladně kavárnu a v Jílovém u Prahy pekárnu. Celkem zaměstnává sedmdesát lidí s postižením.