Hledat

Kurzy a přednášky

Památky Praha 5

Nadace Prahy 5 a významný občan městské části Karel Gott společně podpořili nemocné svalovou dystrofií

 

Nemocným dětem a mladým lidem pomůže zlehčit těžký úděl nadace Pragae Quinta Regione. Charitativní projekt Prahy 5 podpořil na začátku nového roku nemocné svalovou dystrofií. Šek na 150 tisíc korun získalo z rukou Karla Gotta a vedení nadace občanské sdružení MDA Ride, které pomáhá dětem a jejich rodinám bojovat s touto zákeřnou nemocí.

 

Karel Gott, Olga Menzelová Kelymanová, zástupci radnice Prahy 5 a na třicet významných podnikatelů a osobností Prahy 5 se společně sešli ve čtvrtek 9.ledna na benefiční večeři nadačního fondu městské části Praha 5 Pragae Quinta Regione v restauraci La Terrassa. Cílem setkání bylo více seznámit lidi podnikající a žijící v páté městské části s tímto projektem a začít spolupracovat na zlepšení prostředí v regionu.

 

Nadace Pragae Quinta Regione byla založena teprve před rokem, aby získala více prostředků na kulturu, sport, životní prostředí i sociální projekty týkající se této městské části. Na začátku letošního roku s novou předsedkyní v čele podpoří právě lidi, kteří dlouhodobě pomáhají nemocným s nervosvalovým postižením. „Bydlím v Praze 5 a není mi lhostejné dění v mém okolí. Když mě nadace oslovila, zaujalo mně, komu chtějí pomoci. Strávil jsem s dívenkou s touto diagnózou tři hodiny a jsem si proto jistý, že peníze jdou správným směrem,“ upřesnil Karel Gott. "Tuto solidaritu velice vítám, jsem velmi rád, že nadaci v Praze 5 máme a že své aktivity rozvíjí tímto směrem," dodal starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP).

 

Co je svalová dystrofie?

 

Svalová dystrofie je nevyléčitelné genetické onemocnění, které se projevuje jako postupné slábnutí svalstva především u chlapců. Průběh jednotlivých forem onemocnění je různý. Nemoc postupně ochabuje kosterní svalstvo končetin a trupu. V raném věku dospívání mezi třináctým a devatenáctým rokem nebo i dříve jsou zasaženy také svaly dýchací a srdeční. Péče o takto nemocné chlapce je pro řadu rodičů velmi náročná psychicky ale také finančně. „Vybrané peníze pomohou připravit pro nemocné kluky a holky nezapomenutelné zážitky. Část peněz získá Asociace Muskulárních Dystrofiků v ČR a část sdružení Parent Project, což je právě přímo pomoc pro rodiče postižených dětí na jejich běžný život,“ řekl předseda MDA Ride Josef Kadeřábek. Sdružení pořádá každoročně na podporu benefiční jízdy. První z nich projela Prahou tradičně na Nový rok, další jízda se bude konat 21. června 2014.

 

Pragae Quinta Regione chce především cílit na zlepšení života v páté městské části. „Máme s pátým pražským obvodem velké plány. V letošním roce tady chceme vybrat další konkrétní projekty, a s podporou místních podnikatelů pomoci ke zlepšení prostředí, ve kterém žijeme,“ dodala Olga Menzelová Kelymanová, předsedkyně sdružení Pragae Quinta Regione.