Hledat

Kurzy a přednášky

Památky Praha 5

Galerie Portheimka představí v květnu dílo vězeňkyně z Osvětimi Jany Dubové

 

Galerie Portheimka zažívá v květnu mimořádnou událost spojenou s výjimečným návratem. Smíchovská rodačka Jana Dubová přežila Osvětim, a když se v roce 1945 vrátila domů, byl její byt na rohu Zborovské a Dienzenhoferových sadů už obsazen.Dnes osmaosmdesátiletá umělkyně se teď na Smíchov vrací – Portheimka vystavuje kolekci jejích působivých obrazů s příznačným názvem „Nezapomenu“. Těmi se autorka vyrovnává se smrtí svých nejbližších a se vzpomínkami, které nikdy nevymizí z paměti.


Expozice připomene i její ranější práce z oblasti užité grafiky, stejně tak i současné počítačové experimenty, do nichž se vitální malířka pouští v poslední době s velkou chutí. Výstava obrazů Jany Dubové, k níž vychází i katalog, se v Portheimce koná ve dnech 6. – 30. května, a to u příležitosti výročí největší masové vraždy československých občanů – likvidace tzv. rodinného tábora v Osvětimi, od níž na jaře 2014 uplynulo 70 let.


„Jana Dubová vystavovala už na řadě míst v Česku i v zahraničí, současná expozice má ale i pro ni symbolický význam – poprvé se představuje v místech svého dětství a dospívání, v místech, v nichž byla naposledy šťastná s těmi, na které ve svých dílech vzpomíná," uvedla zástupkyně starosty a radní pro oblast kultury Marie Ulrichová Hakenová.


Galerii Portheimka je možné navštívit každý den kromě pondělí od 13 do 18 hodin. Vernisáž výstavy se uskuteční 5. května od 18.00 hodin.